poniedziałek, maja 12, 2008

VI Polonijne Mistrzostwa w Tenisie Stołowym, Spotkanie z Andrzejem Grabowskim, Akademia Trzeciomajowa w Ashfield, msza św. i konferencja dla młodzieży

_____________________________________________

Wizytacja kanoniczna w ośrodkach duszpasterskich
Ashfield, Kirribilli i Maroubra Bay (Sydney)

W niedzielę, 13 lipca w kościele Our Lady Star of the Sea w Kirribilli, o godz. 10.00 gościliśmy w naszej wspólnocie Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej – ks. Tomasza Sielickiego, który przybył do nas z Poznania i rozpoczyna wizytację ośrodków duszpasterskich TChr w Australii i Nowej Zelandii. W dniuach 13 wizytował nasz ośrodek duszpasterski w Kirribilli. Na wstępie Mszy św. ks. Artur Botur powitał ks. Generała Tomasza Sielickiego w naszej wspólnocie.
Ks. Generał Tomasz Sielicki będzie również uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Sydney. Powitał także ks. Prowincjała Tadeusza Przybylaka, który będzie towarzyszył ks. Generałowi podczas jego pobytu w Australii i Nowej Zelandii, Ks. Mieczysława Piotrowskiego.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Przełożony Generalny TChr, ks. Tomasz Sielicki, który również wygłosił homilię. W koncelebrze udział wzięli: ks. Prowincjał Tadeusz Przybylak, ks. Artur Botur, ks. Mieczysław Piotrowski. Eucharystia była sprawowana w intencji Ojca Świętego – Benedykta XVI oraz Jego Pobytu wśród młodzieży o blogoslawieństwo i opiekę Bożą. Ks. Generał Tomasz Sielicki TChr na wstępie swojej homilii, w imieniu swoim i zgromadzonych księży powiedział , że czują się zaszczyceni i wyrazil radość, że mogą uczstniczyć w ŚDM w Sydney.

Na zakończenie Mszy św. ks. Artur podziękował ks. Generałowi za przewodniczenie w naszej modlitwie i za wygłoszenie Słowa Bożego
Zaprosił rownież wszystkich do Klubu Polskiego w Ashfield na obiad duszpasterski, który został zorganizowany z okazji pobytu w naszej wspólnocie Przełożonego Generalnego TChr, ks.Tomasza Sielickiego.
Druga część uroczystości odbyła się w Klubie Polskim w Ashfield. Na wstępie ks. Artur Botur powitał ks. Generała Tomasza Siedlickiego, Biskupa Pomocniczego z Ustki - bp. Ireneusza Pękalskiego, Ekonoma Generalnego – ks. Karola Kozłowskiego TChr, Prowincjała – ks. Tadeusza Przybylaka TChr, Ojców Redemptorystow: o. Jacka i o. Benedykta oraz ksieży Chrystusowców: ks. Mieczysława Piotrowskiego, ks. Krzysztofa Chwałka, ks. Mariana Szeptaka, wszystkich zaproszonych księży przybyłych na ŚDM, gości i pielgrzymów.


Posiłek pobłogoslawił Przełożony Generalny ks. Tomasz Sielicki. Po obiedzie zobaczyliśmy program artystyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Syrenka“, dzieci ze Szkół Polskich Ashfield i Dzielnic Północnych w Sydney, s. Moniki Bury, Jurka Ścisłowskiego i Józefiny Sameckiej, młodych pielgrzymów przybyłych z Polski, a także krótki koncert Pauliny i Kuby- młodych niepełnosprawnych, którzy przybyli na zaproszenie, aby śpiewać dla Papieża Benedykta XVI. Otrzymali gromkie brawa. Następnie podano kawię. herbatę i ciasto. Loteria fantowa zakończyła nasz program. Na zakończenie Przełożony Generalny ks. Tomasz Sielicki TChr, bp. Ireneusz Pękalski skierowali do wszystkich ciepłe i serdeczne słowa, a ks. Artur Botur podziękował wszystkim za tak liczne przybycie i otwartość serc.

_____________________________________________________

Poezja na ulicach Sydney
Film Eli Celejewskiej. Więcej informacji po wejściu na YouTube_____________________________________________________

8 czerwca – msza św. i konferencja dla młodzieży w Ashfield – Sydney

Jak w każdą drugą niedzielę miesiąca, młodzi modlili sie w czasie swojej mszy św., którą odprawił ks. Artur Botur. Oprawę Liturgii przygotowała młodzież, grał i śpiewał zespół muzyczny „Akord“, pod kierownictwem siostry Moniki Bury. Do śpiewu włączyli się wierni.
Po zakończeniu mszy ks. Artur zaprosił wszystkich młodych do Domu Polskiego w Ashfield na spotkanie i omówienie ważnych informacji dot. Światowych Dni Młodzieży w Sydney oraz na krótką konferencję.
Na spotkaniu młodzież usłyszała o Duchu Świętym, który jest dawcą tego, byśmy byli świadkami Chrystusa w naszym życiu. Były rozmowy, śpiewy, gra na gitarze, ciasto, kawa, herbata i zimne napoje. Spotkanie odbyło się w przyjemnej atmosferze.

Bogumila Filip


W niedziele 8 czerwca o godzinie 12 w poludnie w Kosciele Polskim w Ashfield odbyla sie uroczysta msza swieta z udzialem polskiej mlodziezy.

Msze swieta odprawil ksiadz Artur Botur, oprawe muzyczna przygotowala siostra Monika z zespolem mlodziezowym. Kosciol pod wezwaniem Sw Wincentego zapelnil sie mlodymi ludzmi przybylymi z roznych zakatkow Sydney.

Wiekszosc przybylej mlodziezy bedzie brala udzial w 23 Swiatowym Zjezdzie Mlodziezy w Sydney pod przewodnictwem Ojca Swietego Benedykta XVI.

Bardzo pouczajace i piekne kazanie wyglosil ksiadz Artur. Opowiedzial nam w jaki sposob Jezus Chrystus zmienil zycie znienawidzonego celnika Mateusza – poborce podatkow. A jaki wplyw ma Jezus Chrystus na nasze zycie dzisiaj? Bog dal nam ludziom rozum i wolna wole, potem swego syna Jezusa Chrystusa. Chrystus tak jak dawniej, potrafi zmeniac zycie ludzi i dzis. Jezus rowniez i dzis prowadzi nas, starszych i mlodszych przez zycie, dajac wiare w zycie wieczne, nadzieję na zmartwychwstanie i milosc.
Po mszy swietej udalismy sie na spotkanie do Domu Polskiego w Ashfield. Tam czekala na nas mila niespodzianka – wspanale ciasta domowego wypieku, polskie pierniczki, kawa, herbata – to juz zasluga naszych rodzicow. Dziekujemy.
Spotkanie poprowadzil nasz ksiadz Artur z Basia Slusarczyk. Rozspiewaniem naszej grupy zajela sie jak zawsze siostra Monika. Bylo nas okolo 50 osob. Azeby sie lepiej poznac, Basia podzielila nas na grupy. Dyskutowalismy na temat wiary, nadziei pokladanych w nas – ludziach mlodych, milosci, ktora musimy rozsiewac po calym swiecie, jako prawdziwi swiadkowie Chrystusa Zmartwychwstalego.
I to wszystko po polsku – a przeciez wiekszosc z nas urodzila sie w Australi. Byl tez czas na sprawy bardziej przyziemne. Dowiedzielismy sie ze kazdy z nas otrzyma kurteczke z symbolem 23 Swiatowego Zjazdu Mlodziezy i flagę Polska. Sponsorem tej niespodzianki sa jak się okazalo nasi ksieza Chrystusowcy. Z serca dziekujemy. Na koniec spiewalismy (ale juz po angielsku) hymn Zjazdu Mlodziezy pt „Recieve the Power”. Do spiewu wlaczyli sie nasi rodzice.
Nastepne nasze spotkanie odbedzie sie w niedziele 29 czerwca, o godz 5 po poludniu, w Klubie Polskim w Ashfield. Spotkanie to bedzie bardzo wazne, otrzymamy swoje kurteczki, miejcowki itd.
Do zobaczenia!
Ania______________________________________________________

Akademia Trzeciomajowa w Ashfield
– Sydney 11 maja 2008r.


Polska Mowa
Powoli rosła nasza mowa,
Początek jej daleki.
Powoli gromadziła słowa,
Przez wieki, długie wieki.

Szanuj ją dziecko! Strzesz jak źrenicy!
Dbaj aby była czysta.
To jest muzyka polskiej ziemi
- melodia ta ojczysta…

Polska Macierz Szkolna w NPW zaprosiła wszystkich Polaków na uczczenie Święta Konstytucji 3 Maja i Komisji Edukacji Narodowej, do Ashfield.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele św. Wincentego w Ashfield, o godz. 12.00 w południe, którą odprawił ks. Artur Botur. W liturgii uczestniczyli uczniowie i nauczyciele Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW, harcerze w pełnym umundurowaniu, poczty sztandarowe oraz wierni naszego ośrodka duszpasterskiego, aby wspólnie modlić się w intencji Ojczyzny.

Druga część uroczystości odbyła się w Klubie Polskim w Ashfield, o godz. 14.00. Rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów oraz odśpiewaniem hymnów. Przy udziale pocztów sztandarowych, Maciej Grochowski uczeń 6 - tej klasy Polskiej Szkoły Sobotniej w Ashfield pięknie powitał wszystkich gości, uczestników i artystów.

Program prowadziła Elżbieta Cesarska, która rozpoczęła uroczystość słowami pięknego wiersza, pt. „Polska Mowa“.
W tym roku Akademia przypadła w „Dniu Święta Matki“. Z tej okazji były serdeczne życzenia i słowa z serca płynące, od naszych dzieci dla ukochanych mam.
Oficjalne przemówienia rozpoczął ks. Artur Botur, który ciepłe słowa skierował przede wszystkim do dzieci i ich rodzicow oraz złożył życzenia wszystkim matkom.

Konsul Generalny RP – dr Ryszard Sarkowicz przypomniał o osiągnięciach naszej Ojczyzny, podkreślił: …“Kto jeszcze 30 lat temu myślał o tym, że będzie w takiej sytuacji, jak jest teraz…Jesteśmy członkami Nato, jesteśmy członkami Unii Europejskiej, jesteśmy krajem, który nie jest ani lepszy, ani gorszy od tego kraju, jak dawniej mówiliśmy .. zachodniego…
…Tacy ludzie jak Stanisław Staszic, Hugo Kołątaj - osoby, które myślały o przyszłości i chciały ją tworzyć w owym czasie. My bądźmy ich godnymi następcami i zauważmy to, co jest wokół nas cenne. Zauważmy nas samych, zauważmy tych pośród nas, którzy wybijają się, z których powinniśmy być dumni, pomagać im i otaczać ich opieką. …Pomyślmy teraz o tych, którzy walczyli, żeby nasz kraj był taki jaki jest teraz i także o tych, którzy dzisiaj dają z siebie wszystko, żeby było lepiej.“

Prezes Federacji Polskich Organizacji w NPW, pan Jerzy Krajewski wspomniał o Konstytucji 3- go Maja, jak również o Komisji Edukacji Narodowej. Stwierdził, że jesteśmy dumni z tego, że dzisiaj możemy obchodzić uroczyście rocznicę tego święta narodowego. Podziękował nauczycielom, że uczą nasze dzieci historii i wyjaśniają dlaczego obchodzimy uroczyście rocznicę Konstytucji 3 Maja.

Przewodnicząca Polskiej Macierzy Szkolnej – Marysia Nowak podkreśliła bardzo mocno „Dzień Matki“ oraz język polski. Wchodząc na scenę z kwiatami, przy dźwiękach muzyki rozpoczęła swoje wystąpienie wierszem, który nauczyła ją mama. Dotykając płatków kwiatków, mówiła: „Ten za troski, ten za bóle, ten za smutki, a te za te wszystkie chwile, co przy Tobie płyną mile.“
Podkreśliła, że jest dumna ze swojej mamy, która nauczyła ją języka polskiego i wysyłała do szkoły polskiej. I tutaj mam kolorowe sznureczki, jak powiedziała Marysia Nowak. …“To są sznureczki naszego życia. Każdy dostaje od rodziców inny kolor. Może go sobie potem zmienić. Moja mama dała mi biały kolor, który oznacza wszystkie kolory tęczy. Przez to, że dała mi ten kolor, dała mi bardzo dużo, dała mi język polski. Nie urodziłam się w Polsce, ale czuję się Polką. Pragnę dodać, że wielka odpowiedzialność spada na rodziców, ktorzy powinni pielęgnować język polski i przekazywać go swoim dzieciom.“
Zachęcała dzieci do uczenia się języka polskiego. Na zakończenie powiedziała bardzo piękny wiersz:

„Za wszystko, Boże dzięki Ci“.
Za słońce, góry, morskie głębie
Tafle jeziora, które lśnią
Za niebo, kwiaty i gołębie
Boże dzięki Ci!
Za ojca, matkę, życia wiosnę
I tę wedrówkę jasnych dni
Za miłość co w mym sercu rośnie,
Boże dzieki Ci!
Za tańce, śpiewy, twórczą pracę
Krąg serca dobrze życzy mi
Za wszystko co spotkałam i zobaczę
Boże dzięki Ci!


Po części oficjalnej program artystyczny rozpoczął pianista Diego Idarraga grając - Nocturne in c- minor op.27 nr. 1 - Fryderyka Chopina. Następnie Monika Zygadło zagrała na skrzypcach - przy akompaniamencie Diego Idarraga - Obertasa op. 19 nr. 1 - Henryka Wieniawskiego.

Specjalny program przygotowany na tą okazję został zaprezentowany przez uczniów szkół sobotnich i zespoły taneczne. Jako pierwsza wystąpiła Polska Szkoła w Liverpool w programie poetycko-muzyczno-tanecznym.
Usłyszeliśmy dwa wiersze: „Trzeci Maj“, „Kto Ty jesteś - Polak mały“ oraz piosenkę „Witaj Maj, Trzeci Maj“. Na zakończenie dzieci przygotowały specjalną niespodziankę dla mam, z okazji Dnia Matki - taniec pt. „Polska Majowa Łąka“.
Zaspół Pieśni i Tańca „Kujawy“ zachwycił publiczność nie tylko perfekcyjnym wykonaniem, ale również pięknymi strojami i uśmiechem. Zatańczyli „Polkę Ludową“.
„Program 3-Majowy“ zobaczyliśmy w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły w Marayong - przedstawili go bardzo pięknie.
Swój program artystyczny przedstawili nam również uczniowie ze Szkoły Polskiej w Ashfield. Jako pierwsza zaśpiewała wspaniała mała wokalistka - Olga Kryj Bednarski, dwie piosenki: „ Nasza Najpiękniejsza“ i „Znajdź Przyjaciela“.
Zobaczyliśmy również wspaniale przygotowaną inscenizację poetycko-muzyczną „Pamiętny Dzień 3-Maja“, w wykonaniu uczniów ze Szkoły Polskiej w Ashfield.

Następnie wręczono nagrody przyznane w konkursie stypendialnym Fundacji Kulturalnej im. Harcmistrza Witolda Szupryczynskiego. Przyznali je: panie Wiesia Szupryczyńska, Basia Potaczała i pan Jerzy Moskała. W konkursie brały udział młode osoby, które uczyły się języka polskiego i brały udział w rożnych uroczystościach polskich organizacji. Nagrody pienniężne otrzymali: Sylvia Klus z Fairfield, Michal Macioch ze Strathfield, Krzysztof Marczak z Auburn, Kasia Marciszewska z Baulkham Hills oraz Łukasz Szymanek z Wiley Park. Nagrody wręczyla pani Wiesia Szupryczyńska. W imieniu nagrodzonych podziękowała Sylvia Klus oraz mama Michała Maciocha, który ze względu na swoje ważne zajęcia był zmuszony wcześniej opuścić Akademię.
Dyplomy i książki otrzymali najlepsi uczniowie Polskich Szkół Sobotnich:
Maciej Grochowski - Ashfield, Wiktoria Podworska - Bankstown, Stephanie Stankiewicz - Dzielnice Północne( North Ryde), Oliwia Pluciński - Marayong, Michael Buchta - Liverpool oraz Maya Stempień - Randwick.
Nagrody wręczyła pani Barbara Potaczała.

Program artystyczny Akademii Trzeciomajowej zakończyli uczniowie Polskiej Szkoły w Ashfield, recytacją „Na Warszwskim Rynku“.
Mieliśmy też możliwość obejrzenia wystawy „Emigracja do Australii“, przygotowaną przez uczniów z Polskiej Szkoły w Randwick.
Na zakończenie nastąpiło odprowadzenie sztandarów.
Był to obfitujący we wrażenia dzień. Każdy z przyjemnością obejrzał piękny program artystyczny, z talentem i spontanicznością przygotowany na tą okazję.
Należą się wielkie podziękowania nie tylko uczniom, ale także nauczycielom za ich wielki trud w przygotowaniu tak ważnego programu artystycznego - Konstytucja 3 Maja zajmuje specjalne miejsce w kalendarium polonijnym.
Organizatorkami Akademii Trzeciomajowej były Elżbieta Cesarski oraz Marysia Nowak. Nad dźwiękiem czuwał Leszek Szymański, dekorację przygotowała Szkoła Polska w Ashfield.
Polska Macierz Szkolna sklada serdeczne podziękowania gościom przybyłym na Akademię oraz tym wszystkim, którzy poświęcili swój czas na jej przygotowanie,
Popierajmy naukę języka polskiego oraz Polską Macierz Szkolną - najstarszą na obczyźnie organizację oświatową służącą temu celowi.

Bogumiła Filip

_________________________________________________________

Dzień Matki i wizyta gościa honorowego z Polski,
kawalera Orderu Uśmiechu – poety i pisarza
Andrzeja Grabowskiego,
w Polskiej Szkole Sobotniej Dzielnic Północnych w Sydney


W sobotę 24 maja 2008r. Polska Szkoła Sobotnia Dzielnic Północnych celebrowała Dzień Matki. Na sali, przyozdobionej artystycznymi pracami o tematyce historyczno-polskiej, zaroiło się od roześmianych dzieci i ich rodziców. Wśród radosnego gwaru, kadra pedagogiczna kierowana troskliwymi i jednocześnie energicznymi wskazówkami dyrektor szkoły - pani Elżbiety Cesarskiej, zajęła się przygotowaniem dzieci do próby generalnej. Starsze dzieci z zadziwiającą pewnością siebie powtarzały wyuczone strofy wierszy. Nawet przytulone do swoich rodziców maluchy udało się zebrać na chwilkę, aby w skupieniu i z powagą, tuż przed występami, pośpiewały. Próba udała się świetnie.
A tymczasem, rozłożone w kuchni pączki i domowe ciasteczka pachniały na tyle kusząco, że nawet powaga i stres przed występem nie powstrzymała naszych milusińskich od podjadania. Wkrótce pan Leszek Szymański, pomagający w oprawie techniczno-muzycznej, dał znak, że aparatura nagłaśniająca jest przygotowana. Nadszedł czas występów...

Pani Elżbieta Cesarska serdecznie powitała zebranych, po czym przedstawiła obecnym niezwykłego gościa z Polski - pana Andrzeja Grabowskiego - poetę, prozaika, autora fraszek, satyr i humoresek, Kawalera Orderu Uśmiechu, autora książek dziecięcych takich jak Przygody Skrzata Wiercipiętka, Zabajane Wakacje, Listy do Mikołaja czy Latająca Rodzinka. Obecni mieli okazję dowiedzieć się, że gość jest laureatem kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów literackich w dziedzinie poezji, prozy, satyry i tekstów estradowych. Za swoją twórczość pan Andrzej odebrał wiele nagród m. in. w Polsce nagrodę Czerwonej Róży i nagrodę Peleryny, a Międzynarodowa Akademia „de Lutece” w Paryżu przyznała mu nagrodę „de Vermeil”.

Po części formalnej rozpoczął się program poetycki prezentowany przez dzieci.
Rozpoczęła klasa 3-4. Pod uważnym okiem nauczycielki pani Eli Kłosowskiej, dzieci przedstawiły dwa wiersze: Jana Brzechwy Na Straganie i Jerzego Bielunes Dla Ciebie.
Już tyle lat uczę, a na występach zawsze jestem podenerwowana, czy wszystko dobrze nam pójdzie - martwiła się nauczycielka klasy pani Ela. Obawy były zbędne. Dzieci recytowały świetnie i zebrały burzę oklasków.

Następnie, w wykonaniu klas najmłodszych, prowadzonych przez panie: Jolantę Mazurek - klasa 4-5 lat i p. Jolantę Jabłonowską - klasa 1-2, usłyszeliśmy piosenkę Ogórek, która zachwyciła rodziców. Pani Jolanta, która zastępuje nauczycielkę panią Mariolę Bejnar, z poczuciem pełnej odpowiedzialności za program, zachęcała wystraszone powagą sytuacji maluchy, motywując ich do głośniejszego i śmielszego śpiewu. Serdecznie nastawiona widownia zaczęła klaskać, co ucieszyło i ośmieliło dzieci. Znów posypały się oklaski i nasi mali wykonawcy byli fotografowani z każdego rogu sali.
Inscenizacja teatralna Zbieramy Plamy i Elementarz Wandy Chotomskiej z Kabaretu na jednej nodze, w wykonaniu klasy 5 i 6 prowadzonej przez panią Annę Grzegorczyk, rozbawiła wszystkich. Dzieci nie tylko wspaniale opanowały i rozumiały tekst, ale niemalże profesjonalnie i z wielkim entuzjazmem zagrały przypisane im role. Podczas zmiany dekoracji oglądaliśmy sztuczki żonglerskie w wykonaniu Olivera Kucharzewskiego.
Polska Szkoła Sobotnia Dzielnic Północnych prowadzi również klasy dla dorosłych, zaprezentowaly one trzy inscenizacje teatralne: Wiedźmy, Adaś i Ewa oraz Kruk i Lis. Z zainteresowaniem słuchano studentow z klasy pani Anny Depczyk, wcielających się w postacie kolejnych bohaterów wierszy Wandy Chotomskiej.

Język polski uznany jest za jeden z najtrudniejszych, jest skomplikowany nie tylko skladniowo i gramatycznie, ale także trudny w wymowie. Mimo to, nasi aktorzy (których pierwszym językiem jest przecież angielski) świetnie sobie poradzili, rozbawiając słuchaczy znakomitą grą aktorską i zabawnymi tekstami.
Pomiędzy inscenizacjami słuchaliśmy gry na skrzypcach w wykonaniu Olivii Talar, której na pianinie akompaniował tato oraz popisów solowych na saksofonie, w wykonaniu Oli Jabłonowskiej.
Po programie poetyckim nadeszła pora na obiecaną wcześniej rozmowę z pisarzem Andrzejem Grabowskim. Pan Andrzej gawędził z dziećmi opowiadając im o swojej przygodzie z literarurą, o ciągłej pasji do poszukiwania nowych przygód i bohaterów, o rozwijaniu fantazji, dla której nie ma barier ani granic.
Jak to się stało że został Pan pisarzem? - zapytała jedna z uczennic.
Czytałem, ciagle czytałem dużo książek i złościłem się gdy książka, którą przeczytałem, nie miała dalszego ciągu. Dlaczego losy bohaterów mają się kończyć? Przecież fantazja nie ma żadnego końca, żadnych barier!... Postanowiłem, że będę pisał, by zapełnić ten literacki niedosyt.
Na koniec spotkania z panem Andrzejem mieliśmy okazję kupić jego książki, które podpisywał każdemu dziecku. A kolejka po książkę i autograf była bardzo długa...

Według tradycji, Dzień Matki w naszej szkole obchodzi się w sobotę poprzedzającą 26 maja - Dzień Matki celebrowany w Polsce . I tym razem, ten tak uroczysty dzień, uświetniony występem uczniów i wzbogacony o wizytę gościa honorowego z Polski, był naprawdę udany! Każda mama na odchodnym otrzymała kwiatek, a uśmiechom, buziakom, robieniu zdjęć i zajadaniu pączków nie było końca!
Wypada tu specjalnie podziękować dyrektorce szkoły - pani Elżbiecie Cesarskiej, za jej ogromny wkład organizacyjny, czas który poświęca szkole i za entuzjazm z jakim ją prowadzi.

Gorące podziękowania za przygotowanie wspaniałego programu należą się też kadrze pedagogicznej, paniom: Eli Kłosowskiej, Annie Grzegorczyk, Marioli Bejnar i Joli Mazurek, Joli Jabłonowskiej oraz Annie Depczyk. Uczniom należą się gorące brawa za znakomite popisy w języku polskim; ukłony zaś rodzicom, babciom i dziadkom, którzy przyprowadzając dzieci do polskiej szkoły, pomagają w ocaleniu naszego języka od zapomnienia.

Za pomoc w oprawie techniczno- muzycznej serdecznie dziękujemy panu Leszkowi Szymańskiemu, bez jego pomocy nieśmiałe głosy naszych milusińskich schowałyby się w kieszonce fartuszka!...

Jolanta Mazurek

________________________________________________________

PRZEMYSŁAW WRÓBEL - zwycięzca sprzed pięciu lat -
wygrał VI Polonijne Mistrzostwa w Tenisie Stołowym,
o Puchar “Tobcon”!

W niedzielę, 4 maja 2008r., w Klubie Polskim w Bankstown odbyły się
VI Polonijne Mistrzostwa w Tenisie Stołowym, o Puchar “Tobcon”.
W turnieju uczestniczyło 19 zawodników, do finałowych rozgrywek przystąpiło dziesięciu: Bator Piotr, Cichoń Maciek, Dąbrowa Grzegorz, Dąbrowska Teresa, Hellmish Arkadiusz, Melzacki Rafał, Prokopowicz Piotr, Radawski Artur, Stempień Robert i Przemysław Wróbel. Nie bronił tytułu ubiegłoroczny zwycięzca Jerzy Ciesielski.
Tegoroczne, VI Polonijne Mistrzostwa w Tenisie Stołowym wygrał, po pięcioletniej przerwie, zwycięzca pierwszego turnieju - Przemysław Wróbel, pokonując w finale Artura Radawskiego. Na trzecim miejscu uplasował się Arkadiusz Hellmish, pokonując Grzegorza Dąbrowę 2-0. Przedstawicielka płci pięknej - jedyna finalistka -pani Teresa Dąbrowska zajęła szóste miejsce, dwie inne panie Josie Han i Agnis Lichoń odpadły w eliminacjach.
Szczegółowe wyniki są umieszczone w Klubie Polskim w Ashfield w “Gablocie Olimpolu”.
Wszystkie rozgrywane mecze miały bardzo wysoki poziom i przebiegały w przyjacielskiej atmosferze.
Sędzią głównym zawodów był Zbyszek Słomowski, a cały turniej koordynował prezes Olimpolu Marek Żmuda, który potem, na uroczystym zakończeniu turnieju, w gorących słowach podziękował wszystkim uczestnikom i sponsorom, a więc: panu Sławkowi Toboli z Tobcon, panu Paulowi Pinkewich z Table Tennis World.Com, pani Annie z piekarni Top Smak, pani Krystynie Matejuk z Korpak International, panu Andrzejowi Kawalerowi z firmy Cracovia, panu Markowi Weissowi z Expressu Wieczornego oraz Polskiej Sekcji Radia 2000FM i SBS.
Podziękował również Klubowi Polskiemu w Ashfield i specjalnie Klubowi Polskiemu w Bankstown za gościnność oraz za zimne napoje dla zawodników, a po dekoracji zwycięzców, za serdeczny klubowy gest - szklanki piwa dla mistrzów.
Na zakończenie prezes Marek Żmuda wręczył zwycięzcy VI Polonijnego Turnieju - Przemkowi Wróblowi - Puchar Tobcon, nagrodę pieniężną oraz grafikę Witka Skoniecznego.
Drugą nagrodę wręczył Arturowi Radawskiemu, a trzecią Arkadiuszowi Hellmishowi - nagrodę tą ufundował Paul Pinkiewich, australijski mistrz w tenisie stołowym.
M. Żmuda wręczył również, ufundowane przez Marka Weissa nagrody książkowe jedynej finalistce Teresie Dąbrowskiej oraz znanemu sydnejskiemu artyście Grzegorzowi Dąbrowie - za zajęcie czwartego miejsca.
Po zakończeniu oficjalnej ceremoni, Krystyna Roman w imieniu Olimpolu zaprosiła uczestników i gości, na ciastko i poczęstunek, a zdobywca drugiej nagrody - Artur Radawski, w imieniu zawodników serdecznie podziękował organizacji Olimpol za doskonale zorganizowany turniej, panu Sławkowi Toboli za ufundowanie Pucharu Tobcon, sponsorom za wsparcie, uczestnikom za liczny udział popierający krzewienie sportu wsród polonijnej społeczności oraz publiczności za serdeczną, dopingującą, prawdziwie sportową atmosferę.
Media Olimpol
_________________________________________________________