piątek, lipca 25, 2008

III nagroda Asi Łunarzewskiej w Konkursie Piosenek im. Krzysztofa Klenczona; Msza św. dla młodzieży, występ Pauliny Chodkowskiej i Kuby Piszek na D.H.


__________________________________________Oto piosenka ZBUNTOWANY ANIOŁ

III NAGRODA na Festiwalu Piosenek
im. KRZYSZTOFA KLENCZONA - W SZCZYTNIE,
dla piosenkarki i kompozytorki z Newcastle
– ASI ŁUNARZEWSKIEJ!

Dobrze znana sydnejskiej Polonii piosenkarka i kompozytorka Asia Łunarzewska (między innymi: występy na Polish Christmas na Darling Habour, na Festiwalu Kociuszkowskim, czy na 170-leciu Polskiej Obecności w NSW) została w tym roku zaproszona na festiwal klenczonowski do Szczytna. Impreza ta co roku odbywa się w rodzinnym mieście K. Klenczona i ściąga na koncerty po kilkanaście tysięcy wielbicieli talentu tego muzyka, z całej Polski. W tym roku na koncercie finałowym zebrało się ponad 15 000 widzów! Również każdego roku w końcu lipca koncertują w Szczytnie najpopularniejsze zespoły polskie i zaproszeni goście zagraniczni.
W tym roku występowali między innymi: Lady Pank, Skaldowie, Żuki, Wojtek Korda. Gośćmi był również zespół The Gipsy King i szwedzka wokalistka September.
Impreza trwała trzy dni, od 18-20 lipca. Drugi dzień, był dniem konkursowym. Reprezentantka Polonii australijskiej zaśpiewała dwie piosenki: „Latawce z moich stron” - w nowoczesnym i oryginalnym aranżu oraz najważniejszą, swoją własną kompozycję, do wzruszającego tekstu Janusza Kondratowicza i Wiesława Wilczkowiaka - „Zbuntowany Anioł”.

Piosenka ta kilkakrotnie była prezentowana w Radiu 2000FM i wszyscy, którzy jej słuchali odnosili podobne wrażenie, jakie miał jeden z muzyków popularnego w Polsce zespołu Żuki – Adam Staniszewski. Po wysłuchaniu Asi w Szczytnie, podszedł do Wiesława Wilczkowiaka - prezesa Stowarzyszenia Klenczon i zapytał: „Wiesiek, która dziewczyna teraz śpiewała – słuchaj, miałem ciary. Zaśpiewała przepięknie.” Mówi Wiesław Wilczkowiak: „Asia stała obok mnie - wskazałem na Asię. Adam złożył gratulacje i wyściskał Asię, a potem - "zrobili żółwika" - na fotografii."

Również muzykom z innych zespołów występ Asi podobał się najbardziej, więcej od występów innych uczestników konkursu. I nic dziwnego, Asia śpiewała z ogromnym zaangażowaniem i ekspresją, a tekst piosenki napisali dwaj prawdziwi przyjaciele Krzysztofa Klenczona: autor prawie wszystkich tekstów jego piosenek Janusz Kondratowicz i Wiesław Wilczkowiak, który nie pozwala zapomnieć o tym wspaniałym muzyku, organizując wiele imprez mu poświęconych. Dwaj przyjaciele, którzy wciąż go pamiętają i w rezultacie ...wspaniały tekst! W paru zdaniach idealnie oddany charakter, życie i przeznaczenie tego niezapomnianego do dziś wokalisty, gitarzysty i przede wszystkim kompozytora piosenek, które wciąż są lubiane i śpiewane, nawet przez tych, których nie było na świecie w momencie jego tragicznej śmierci.
Asia Łunarzewska do tego wzruszającego tekstu napisała idealnie pasującą muzykę, a przygotowała się do tego świetnie
! Poznała historię życia Krzysztofa Klenczona, obejrzała videoclipy i wysłuchała wielu jego piosenek. W taki to sposób powstała muzyka będąca jakby kontynuacją jego utworów. Asia dokonała więc czegoś, co prawie nigdy się nie udaje tym, którzy chcą kontynuować czyjeś dzieło, natomiast jej udało się wybornie! Powstał również oryginalny, bardzo emocjonalny aranż i piosenka została nagrana w studio w Australii. W zaśpiewanie „Zbuntowanego Anioła” Asia włożyła „całą duszę” – tak określają jej zaangażowanie ci, którzy słuchali tej piosenki. Kompozycja spodobała się autorom tekstu i Asia została zaproszona na festiwal do Szczytna gdzie zdobyła trzecią nagrodę. (Na konkurs piosenek Krzysztofa Klenczona w tym roku zgłosiło się aż 45. wykonawców, zakwalifikowalo 14. - wśród nich znalazła się Asia Łunarzewska.)
Pierwszą nagrodę zdobyła Małgorzata Nakonieczna, a drugą Agnieszka Konarska. Marcin Niewęgłowski otrzymał ex aequo z Asią III nagrodę, a także prywatną nagrodę od rodziny Klenczon ufundowaną przez Alicję Klenczon-Corona.

Autorzy "Zbuntowanego Anioła": Wiesław Wilczkowiak, Janusz Kondratowicz, Asia Łunarzewska oraz Agnieszka Konarska i przyjaciółka Asi - Ola

Bardzo cieszymy się z sukcesu „naszej dziewczyny” - GRATULUJEMY CI ASIU Z CAŁEGO SERCA! Życzymy wielu udanych koncertów w Polsce i w Australii, i wielu następnych kompozycji równie wzruszających jak „Zbuntowany Anioł”, czy dwie piosenki poświęcone Edmundowi Strzeleckiemu.
Życzymy również Asi i autorom tekstu, żeby „Zbuntowany Anioł” odniósł wielki sukces w Polsce, o czym zresztą trudno wątpić, jeśli się raz tę piosenkę usłyszało.

Ela Celejewska
Foto: Wiesław Wilczkowiak (Stowarzyszenie Muzyczne "Christopher" im. K. Klenczona)

Więcej fotografii na:

www.celejewskafotogaleria.blogspot.com
___________________________________________________

Msza św. dla młodzieży
w kościele św. Wincentego w Ashfield – Sydney

Podsumowując Światowe Dni Młodzieży, należy wspomnieć o Mszy św. dla młodzieży, która została odprawiona w niedzielę, 13 lipca w kościele św. Wincentego w Ashfield, o godz. 19.30 wieczorem. Zebrała się tam młodzież nie tylko z Sydney, ale także z innych regionów Australii, jak również z Polski oraz polonijna młodzież z różnych krajów świata.Ks. Artur Botur serdecznie powitał tak licznie zebraną młodzież, Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej - ks. Tomasza Sielickiego, który przybył na wizytację ośrodków duszpasterskich TChr Australii i Nowej Zelandii, ks. Prowincjała Tadeusza Przybylaka, ks. Grzegorza Suchodolskiego, bp. z Łodzi ks. Ireneusza Pękalskiego, Ojców Redemptorystów; o.Jacka oraz o. Benedykta z Radia Maryja i telewizji TRWAM, księży z diecezji Gorzowsko-Jeleniogórskiej i Legnickiej.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Generał Tomasz Sielicki, który również wygłosił homilię.
Na wstępie swojego rozważania powiedział, że kiedy stanął przed ołtarzem i zobaczył tak dużo młodzieży w kościele, zdał sobie sprawę, że ostatni raz widział tak wyglądający kościół w Menczesterze – w Anglii, na wieczornej Mszy św. Jest tam dużo polskiej młodzieży, która uczestniczy w Liturgii. A teraz zobaczył po raz następny tak wiele młodzieży w kościele w Ashfield – Sydney.

Zespół młodzieżowy- muzyczno-wokalny ubogacić wspólną modlitwę pięknymi pieśniami i grą na instrumentach muzycznych. Oprawę Liturgii rownież przygotowała młodzież. Na Prezbiterium był pięknie udekorowany obraz Pana Jezusa Miłosiernego z relikwiami św. Faustyny, która była patronką ŚDM, wśród 10 innych świętych patronów ŚDM w Sydney.
Na zakończenie ks. Artur Botur podziękował za wspólną modlitwę ks. Generałowi Tomaszowi Sielickiemu, wszystkim księżom, siostrom zakonnym, młodzieży z Sydney i całej Australii, a także pielgrzymom przybyłym z Polski i różnych krajów świata.
Życzył milego pobytu w Australii, jak również wspaniałego duchowego przeżycia ŚDM w Sydney. Następnie wszyscy zaśpiewali Hymn ŚDM.

Bogumiła Filip________________________________________________

Po Mszy Św. występy dzieci i młodzieży w Klubie Polskim Ashfield
__________________________________________________

12 – 13 lipca – Wizytacja kanoniczna
w ośrodkach duszpasterskich w Ashfield,
Kirribilli i Maroubra Bay – Sydney


W niedzielę, 13 lipca w kościele Our Lady Star of the Sea w Kirribilli, o godz. 10.00 rano gościliśmy w naszym kościele Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej – ks. Tomasza Sielickiego.
Liturgii przewodniczył bp Ireneusz Pękalski z Łodzi. W koncelebrze udział wzięli; ks. Generał Tomasz Sielicki, ks. Prowincjał Tadeusz Przybylak, ks. Artur Botur oraz księża przybyli z Polski na ŚDM.
Po Mszy św. było ciasto, kawa i herbata. Następnie wszyscy spotkali się na obiedzie duszpasterskim w Klubie Polskim w Ashfield.

Następna niedzielna Msza św w naszym Ośrodku Duszpasterskim została odprawiona w kościele św. Wincentego w Ashfield, o godz. 12.00 w południe. Tutaj również gościliśmy w naszej wspólnocie Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej – ks. Tomasza Sielickiego, który przybył do nas z Poznania i rozpoczyna wizytację ośrodków duszpasterskich TChr w Australii i Nowej Zelandii. W dniach 12-13 wizytował nasz ośrodek duszpasterski w Ashfield. Kirribilli i Maroubra Bay. Na wstępie Mszy św. ks. Artur Botur powitał ks. Generała Tomasza Sielickiego w naszej wspólnocie, (…)który w jakiś sposob doswiadczy nas Polaków i ich rodzin mieszkających tutaj z daleka od Ojczyzny, a także spotka się z naszymi księżmi, tutaj pracującymi(…), jak powiedził ks. Artur i życzył wielu owocnych i radosnych spotkań z naszymi Rodakami. Ks. Generał Tomasz Sielicki będzie również uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Sydney.
Powitał także ks. Prowincjała Tadeusza Przybylaka, który będzie towarzyszył ks. Generałowi podczas jego pobytu w Australii i Nowej Zelandii, Ks. Mieczysława Piotrowskiego – Redaktora Naczelnego „Miłujcie się“, Ojców Redemptorystów, o.Jacka i o.Benedykta z Radia Maryja i Telewizji TRWAM,
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Przełożony Generalny TChr, ks. Tomasz Sielicki, który również wygłosił homilię. W koncelebrze udział wzięli: ks. Prowincjał Tadeusz Przybylak, ks. Artur Botur, ks. Mieczysław Piotrowski, o.Jacek i o. Benedykt z Radia Maryja. Eucharystia była sprawowana w intencji Ojca Świętego – Benedykta XVI oraz Jego Pobytu wśród młodzieży o blogoslawieństwo i opiekę Bożą.
Ks. Generał Tomasz Sielicki na wstępie swojej homilii, w imieniu swoim i zgromadzonych księży powiedział , że czują się zaszczyceni i wyrazil radość, że mogą uczstniczyć w ŚDM w Sydney.
Oprawę muzyczną przygotowała s. Monika Bury. Na zakończenie Mszy św. ks. Artur Botur podziękował ks. Generałowi za przewodniczenie w naszej modlitwie i za wygłoszenie Słowa Bożego. Za wspólną modlitwę podziękował wszystkim księżom, s. Monice, przybyłym pielgrzymom jak rownież zgromadzonym wiernym Zaprosił rownież wszystkich do Klubu Polskiego w Ashfield na obiad duszpasterski, który został zorganizowany z okazji pobytu w naszej wspólnocie Przełożonego Generalnego TChr, ks.Tomasza Sielickiego.
Podziękowania w stronę ks. Generała skierowali również przedstawiciele Rady Duszpasterskiej. W imieniu Rady, jak i wszystkich wiernych podziękowali za przybycie do nas, wręczając kwiaty i życzyli ks. Generałowi Tomaszowi Sielickiemu wszystkiego najlepszego, zdrowia, radości, przyjemnego pobytu w Australii i Nowej Zelandii.

Druga część uroczystości odbyła się w Klubie Polskim w Ashfield. Na wstępie ks. Artur Botur powitał ks. Generała Tomasza Siedlickiego, Biskupa Pomocniczego Ustki- Ireneusza Pękalskiego, Ekonoma Generalnego –Karola Kozłowskiego, ks. Prowincjała – Tadeusza Przybylaka, Ojców Redemptorystow, o.Jacka i o.Benedykta, ks. Mieczysława Piotrowskiego, ks. Krzysztofa Chwałka, ks. Mariana Szeptaka, wszystkich zaproszonych księży przybyłych na ŚDM, gości i pielgrzymów. Posiłek pobłogoslawił Przełożony Generalny ks. Tomasz Sielicki. Po obiedzie zobaczyliśmy program artystyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Syrenka“, dzieci ze Szkół Polskich w Sydney, s. Moniki Bury, Jurka Ścisłowskiego i Józefiny Sameckiej, młodych pielgrzymów przybyłych z Polski, a także krótki koncert Pauliny i Kuby- młodych niepełnosprawnych, którzy przybyli na zaproszenie, aby śpiewać dla Papieża Benedykta XVI. Otrzymali gromkie brawa. Następnie podano kawię. herbatę i ciasto. Loteria fantowa zakończyła nasz program . Na zakończenie ks. Przełożony Generalny TChr Tomasz Sielicki, bp. Ireneusz Pękalski skierowali do nas ciepłe i serdeczne słowa, a ks. Artur Botur podziękował wszystkim i zaprosił młodzież na Mszę św. dla młodzieży, o godzinie 19.30 do kościoła w Ashfield.

Bogumiła Filip
____________________________________________________

Sprawozdanie z koncertu gości z Polski:

Pauliny Chodkowskiej i Kuby Piszek
- młodych ludzi chorych na autyzm.
Śpiewali pięknie i wprost nie do uwierzenia było, że
że są to artyści niepełnosprawni
.

17 lipca o godz. 19.00 wieczorem w Vocation Expo Center na Darling Harbour odbył się koncert Pauliny Chodkowskiej i Kuby Piszek, którzy przyjechali z Polski na Światowe Dni Młodzieży. Zostali zaproszeni do udziału w Festiwalu Młodych w Sydney. Są to młodzi ludzie niepełnosprawni autystycznie – oboje są absolwentami Społecznej Szkoły „ Dać Szansę“ w Warszawie, która zajmuje się dorosłymi osobami z autyzmem. Kuba ma 26 lat, a Paulina jest jego szkolną koleżanką.
Paulina i Kuba są bardzo utalentowani muzycznie, oboje mają bogaty repertuar – spiewają solo i w duecie arie, duety operowe, musicalowe i piosenki. Koncertowali w Hiszpanii i Austrii, a także koncertują w Polsce. Opiekunem wokalnym, a także ustala program i akompaniuje na fortepianie Małgorzata Piszek – pianistka w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, która jest mamą Kuby.
Koncert na Darling Harbour był zaplanowany w godz. od 19.00 do 19.30, a trwał do godz. 20.00. Publiczność wielkimi oklaskami prosiła o o powtórzenie pięknych utworów. Bisowali 5 razy i jeszcze było mało, ale musieli zakończyć koncert ze względu na rozpoczynający się następny koncert. Publiczność wstawała, trzymając się za ręce śpiewała razem a artystami. Paulina i Kuba śpiewali w języku polskim, angielskim i hiszpańskim. Kiedy śpiewali po hiszpańsku dołączył do nich ktoś z pobliczności i śpiewali razem.
Mama Pauliny nagrywała wspaniały koncert na kamerę video.
Nasi artyści, Paulina i Kuba koncertowali także w Sydney - w Klubie Polskim w Ashfield, w Klubie Polskim – Cabramata, w Marayong - sala Jana Pawła II.
Zostali już zaproszeni na koncerty w przyszłym roku.
Należą sie naszym artystom wielkie podziękowania za ich trud w przygotowaniu koncertu oraz za wspaniały występ artystyczny.
Bogumila Filip
_____________________________________________________