sobota, października 04, 2008

Pażdziernik 2008 - australijska wiosna

___________________________________________________

Koncerty Eleni w Sydney

„Muzyka Twoje imię ma".... to tytuł DVD z koncertu, z okazji 25 -lecia Eleni.
Ten i kilka innych dysków można było kupić po koncertach Eleni, bo miniony weekend w Sydney i Wollongong upłynął właśnie pod znakiem jej muzyki.
Pamiętam Eleni z Polski jak przez mgłę, ale greckie elementy w jej piosenkach sprawiają, że łatwo „wpadają one w ucho" i jakoś same się zapamiętują. To zresztą zauważyła na koncertach sama piosenkarka.

Powiedziała, że miło jej słyszeć, że publiczność tak dobrze pamięta słowa. Nie wiem, czy to dzięki słońcu, które prześwieca z jej piosenek, czy to dlatego, że są głównie o miłości, one same niemalże się śpiewają.
Eleni przyznała, że stara się zawsze być po słonecznej stronie życia, chociaż w życiu jest mnóstwo cieni. A o miłości śpiewa, bo czyż miłość nie jest najważniejsza? Każdy chce kochać i być kochanym...


W Australii bardzo jej się podoba, a Hobart to już zupełna Grecja! Cieszy się, że tyle osób przychodzi na jej koncerty, i że jest znana tak daleko od Polski.

Śpiewała też kilka greckich piosenek, napisanych głównie przez Kostasa - jej menadżera, a prywatnie szwagra. Swoje koncerty kończyła "Barką", ulubioną piosenką papieża Jana Pawła II, śpiewaliśmy ją zresztą wszyscy razem.

Eleni urodziła się w Polsce w rodzinie greckiej, więc życie emigranta jest jej dobrze znane. Opowiadała, że na jej koncerty w Australii przychodzą czasami Grecy, ale ona śpiewa głównie dla nas, Polakow. Czujmy się więc wyróżnieni, zwłaszcza, że każdy wyniósł z koncertu trochę słońca i dobra w sercu, bo tym właśnie emanowała Eleni.

Wiadomość nadesłała: sympatyczka greckiej muzyki


W Sydney koncert odbył się w Klubie Polskim Ashfield
w niedzielę 19.10.08r.
organizatorką koncertów była p. Maria Rosiak


A oto, co napisał autor zamieszczonych tu fotografii - Tomek Koprowski:

Po koncercie w Ashfield, artysci pojechali do greckiego klubu NOSTOS gdzie szampańska zabawa (co widać na załączonych fotografiach) zakonczyla sie w poznych godzinach nocnych!


Eleni w towarzystwie dobrze nam znanych, bo biorących czynny udział w życiu sydnejskiej Polonii, lokalnych Grekow Kosty i Janisa (urodzonych w Polsce) dala popis swojej wokalistyki spiewajac tradycyjne greckie piesni, czym podbila serca slychaczy.

Muzyce i tancom nie bylo konca...

Foto: Tomek Koprowski
___________________________________________

Narodowa Konferencja
Nauczycieli Szkół Etnicznych w Perth

W sobotę 4 października 2008 roku odbyła się Szósta Narodowa Konferencja Nauczycieli Szkół Etnicznych w Perth. Tytułem i tematem konferencji było hasło; Rok 2008 - Międzynarodowy Rok Języków.

W konferencji wzięło udział ponad 150 osób ze wszystkich stanów Australii - NSW, Vic, SA, WA, TAS i Qld. Polonię reprezentowali nauczyciele polskich szkół z Sydney, Adelaide, Melbourne i Perth. Konferencja odbyła się pod egidą Australijskiej Federacji Szkół Etnicznych (Australian Federation of Ethnic Schools - AFESA) a jej gospodarzem był Związek Szkół Etnicznych w Australii Zachodniej (Ethnic Schools Association of WA - ESAWA).

Konferencja miała miejsce w Katolickim Ośrodku Edukacyjnym (Catholic Education Office) w pięknej dzielnicy Leederville. Dla uczestników konferencji, którzy zatrzymali się w hotelach organizatorzy zapewnili transport autokarowy.
Obrady rozpoczęły się o godz. 8.30 rano. Wszystkich zebranych powitali kolejno pan Enzo Sirna AM (vice prezes AFESA i ESAWA), pani Halina Szunejko OAM (prezes szkół etnicznych w Australii Zachodniej) oraz pan Tassos Douvartzides przewodniczacy AFESA.
Pani Halina Szunejko na początku swojego krótkiego wystąpienia pozdrowiła zebranych w wielu językach, co nagrodzone zostało dużymi brawami, oraz przedstawiła statystyki dotyczące ilości nauczanych języków, podkreślając trudnoście w ich utrzymaniu.

Następnie głos zabrał specjalnie zaproszony na tę konferencję, premier Zachodniej Australii The Hon. Colin Barnett MLA. Należy podkreślić, że po raz pierwszy w historii premier stanowy zaszczycił swoją obecnością uczestników Konferencji Nauczycieli Szkół Etnicznych. W swoim wystąpieniu pan premier podkreślił wagę jaką rząd australijski przykłada do nauczania języków i korzyści ekonomiczne dla Australii jakie wynikają ze znajomości języków obcych. Zapoznając zebranych ze swoimi osobistymi doświadczeniami emigracyjnymi, pan premier podkreślił wartość nauczania i podtrzymywania języków swoich przodków.

Kolejnym mówcą był pan Stefan Romaniw OAM, dyrektor biura Community Languages Australia. W swoim wystąpieniu pan Romaniw położył szczególny nacisk nie tylko na korzyści wynikające z utrzymywania języków etnicznych ale także na metody funkcjonowania szkół etnicznych i wynikających z tego obowiązków w zarządzaniu funduszami, opieką nad dziećmi i sporządzaniem sprawozdań ze swojej działalności dla rządów stanowych i rodziców.

Następnie głos zabierali kolejno zaproszeni goście:
konsul generalny Japonii p. Torao Sato
• konsul włoski pan Dr. Giorgio Taborri
• Emily Edwards
- specjalistka języka chińskiego i obecnie pracowniczka międzynardowego Ośrodka Gospodarczego w WA, reprezantantka programu Young Ambassadors Program WA
Rocco Loicono - adwokat i specjalista języka włoskiego, reprezantant programu Young Ambassadors Program WA
Lia Tadesco z Australii Południowej mówiła na temat - Nauczania Języków w Australii 2008
Dr Ken Cruickshank - wykładowca z Uniwerstytetu Wollangong, mówił o używaniu dwóch języków przez dzieci w domu, oraz jak znajomość języków wykorzystywana jest podczas podróży, a w dobie internetu umożliwia szybkie porozumiewanie się i wymianę doświadczeń.
Kurt Mullane - z Asia Education Foundation.Po lunchu uczestnicy wzięli udział w sesjach roboczych.
Oficjalne obrady konferencji zakończono o godz. 4 po południu.
Następnie wszyscy uczestnicy konferencji zebrali się w odświętnych strojach w sali bankietowej Uniwersytetu Australii Zachodniej na uroczystej kolacji. Takie wieczorne spotkanie, które było miłym i pełnym wrażeń spotkaniem, zorganizowano po raz pierwszy w ramach zajęć konferencyjnych.

Oprócz wielu specjalnie zaproszonych gości był obecny także the Hon. Kim Beazley, który w swoim ciekawym wystąpieniu opowiadał zebranym o swoich osobistych doświadczeniach związanych z nauką języka obcego i wykorzystaniem tej umiejętności w pracach ministerialnych.

Następnego dnia nauczyciele szkół polskich, uczestnicy konferencji, spotkali się w Domu Polskim w Maylands aby bliżej się poznać i wymienić swoje doświadczenia związane z nauką języka polskiego. Gospodarzami tego spotkania była Polska Szkoła Sobotnia im. Adama Mickiewicza w Perth. W spotkaniu udział wzięli: Nina Psuj (WA), Witold Pszczoła (WA), Barbara Skóra (WA), Alicja Piechocka (WA), Elżbieta Bukowska (SA), Bożena lwanowski (Vic), Elżbieta Cesarski (NSW) i Halina Szunejko (WA), Irena Pszczoła (WA), Ryszard Piechocki (WA), Lech Psuj.
Korzystając z okazji członkinie Komisji Oświatowej Polonii Australijskiej panie Elżbieta Bukowska (SA), Bożena lwanowski (Vic), Elżbieta Cesarski (NSW) i Halina Szunejko (WA), omówiły sprawy wydawnictwa Poradnika Nauczycielskiego i dalsze plany w promowaniu polskich szkoł w Australii. Wymienione panie podkreśliły, że polskie szkoły na terenie Australii pracują nieustannie nad rozwojem i utrzymaniem szkół, nowe programy wymagana przez Departament Edukacji jest realizowany i powinniśmy być dumni z ich osiągnięć i dążyć do szczerej wymiany doświadczeń i poglądów.

Przez ostatnich 6 lat konferencje narodowe odbywały się w różnych stolicach stanowych Australii - w Melbourne, Brisbane, Sydney, Adelaide, Canberra i teraz w Perth. Następna Konferencja Nauczycieli Szkół Etnicznych odbędzie się w Melbourne w październiku 2009 roku.
Halina T. Szunejko OAM

________________________________________________

Wiosenny zachód słońca nad stawem w Daceyville, Sydney.

____________________________________________________

U nas wiosna, w Polsce złota jesień...
Wiersz Eli Celejewskiej "Przyszła jesień" czyta Marta Kieć-Gubała.


_______________________________________

Znana sydnejskiej Polonii, artystka malarka, rzeźbiarka i scenografka zamieszkala w Londynie Elżbieta Chojak-Mysko nadesłała nam swoją kolejną, interesującą pracę przestrzenną z wiosennej wystawy w POSKU.

Spring come on foot


Pieszo zdrowiej

I will grow up one day

_______________________________________________