niedziela, sierpnia 09, 2009

65 rocznica Powstania Warszawskiego w konsulacie RP oraz pożegnanie kończących swoją misję w Australii konsulów

___________________________________________________

Spotkanie polskich sportowców "weteranów" z sydnejską Polonią
w gościnnym domu byłego zapaśnika - Stena Tremtiaczego________________________________________________

W sobotę 1 sierpnia wieczorem, w sali konsulatu RP w Sydney
odbył się uroczysty koncert poświęcony
65 rocznicy Powstania Warszawskiego.Także żegnalismy się z trójką konsulów kończących swoją misję w Australii: z konsulem generalnym dr. Ryszardem Sarkowiczem, konsulami Iloną Kałdońską i Zbigniewem Augustynem - dziękując za kilkuletnią współpracę, życzymy im owocnej pracy na nowych placówkach.

A tak było tuż przed imprezą... Sala konsulatu zapełniała się...Imprezę rozpoczął Tadeusz Tarmas (prezes sydnejskiego Koła AK) mówiąc o historii Powstania Warszawskiego

Marta Kieć-Gubała zapowiedziała koncert, jak również pożegnała odjeżdżających konsulów i ich rodziny.

Na fortepianie utwory Chopina i Szymanowskiego grał Maciej Pawela


Michał Macioch nie tylko deklamował wiersze, ale też wzruszająco śpiewał piosenki, które w czasie powstania towarzyszyły walczącym


Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Brzechwy, Tadeusza Szczepańskiego, Z. Kurkowskiego, E. Żytomierskiego, S. Balińskiego, Z. Jasińskiego "Rudego"( niewiele osób wie, że po wojnie mieszkającego w Australii), J. Babicza, T. Bojarskiej, A. Świrczyńskiej, T. Gajcego czytała trójka naszych znakomitych zawodowych aktorów: Marta Kieć-Gubała, Andrzej Siedlecki i Michał Macioch. Wyboru wierszy dokonała Marta Kieć-Gubała.
Akompaniowało dwóch równie znakomitych profesjonalnych muzyków: Maciej Pawela i Zbigniew Brodka. Nie muszę więc dodawać, że było to wydarzenie na najwyższym poziomie artystycznym. Dawno nie oglądaliśmy tak doskonale wyreżyserowanej, wzruszającej imprezy.
Publiczność zapełniła salę konsulatu całkowicie, a w czasie koncertu nie słychać było nawet oddechów (sic!, nagrywałam imprezę i zaświadczam: cisza była jak makiem zasiał...), nastrój był tak podniosły, wzruszenie tak ogromne, że dopiero na koniec podziękowano wykonawcom rzęsistymi i nieustającymi brawami.Tego wieczoru, na akordeonie akompaniował Michałowi Zbyszek Brodka (na codzień doskonały pianista jazzowy)Po koncercie, konsul generalny dr. Ryszard Sarkowicz, na zakończenie swojej czteroletniej kadencji, podziękował za współpracę Polonii i swoim pracownikom. Przede wszystkim Marcie Kieć-Gubale - wieloletniej pracownicy Konsulatu oraz swojej małżonce Annie Sarkowicz.


A po koncercie był czas na rozmowy, poczęstunek z wyjątkowej - bo poetyckiej kuchni Bohdana Szymczaka i prywatne pożegnania...Na koniec, już bardzo późnym wieczorem, ostatni goście tradycyjnie odśpiewali odjeżdżającym konsulom "Tak niedawno żemy się poznali, a dziś pożegnania nadszedszedł czas..."

Dziękując Konsulatowi i wykonawcom za wieczór - który długo pozostanie w naszej pamięci - życzymy odlatującym konsulom i ich rodzinom szerokich lotów i wszystkiego najlepszego!
__________________________________________________

Informacja i fotografie Ela Celejewska
Uwaga! Każda fotka po kliknięciu na, powiększa się.