piątek, grudnia 04, 2009

Krzyż Zesłańców Sybiru dla Stena Tremtiaczego. 30 lat temu, dobrze znana Polonii australijskiej - Maria Nowak, założyła szkołę polską w Johannesburgu!

___________________________________________________

11 grudnia 2009r. na uroczystoci z okazji Świąt Bożego Narodzenia
znanemu Polonii sydnejskiej zapaśnikowi i pisarzowi
Stanisławowi Tremtiaczemu
został wręczony Krzyż Zesłańców Sybiru, przyznany mu w październiku 2009r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
Krzyż wręczył Konsul Generalny p. Daniel Gromann

Zdjęcia z uroczystości nadesłał Tom Koprowski
____________________________________________________

Tekst: Barbara M.J.Kukulska
Johannesburg -Południowa Afryka
Zdjęcia: Janek Kopeć

30 lecie Szkoły Polskiej im.Jana Pawła II


W dniu 4 października 2009 roku zapoczątkowaliśmy obchody 30 lecia założenia Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II w Johannesburgu. Pierwsze lekcje odbyły się 5 sierpnia 1979, a zapisało się wówczas aż 100 dzieci na nauczanie w języku polskim.
Te istotne fakty przekazała Marysia Nowak, pierwsza kierowniczka szkoły, współzałożycielka. Tak jak udało się nam ustalić, matki, które chciały uczyć dzieci języka polskiego porozumiały się i wspólnie podjęły nauczanie w klasach. Miało to przedsięwzięcie duże poparcie ojca Tadeusza Walczaka i Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu, gdzie Marysia Nowak była Wiceprezesem. Marysia Nowak wraz z córką Basią (pierwszą uczennicą w szkole!) przyjechały z Australii aby spotkać się z przyjaciółmi i swoją obecnością podkreślić niebywałą wagę istnienia szkoły polskiej w kraju o jedenastu oficjalnych językach.

Przez okres trzydziestu lat, szkoła przeżywała wzloty i upadki, zmiany kierownictwa, nauczycieli, lokalizacji. Nie wpływało to korzystnie na rozwój szkoły, ale ciągle są potrzeby wśród Polonii i pomimo przejściowych trudności w okresie istnienia, szkoła trwa i odnosi duże sukcesy w nauczaniu nie tylko języka ojczystego, ale również historii Polski, geografii Polski, piosenek i wierszy w języku, który jest bardzo trudny dla dzieci urodzonych w Południowej Afryce.
Uroczystość w dniu 4 października, w kościele polskim w dzielnicy Norwood.
Mszę św. zamówioną przez obecne kierownictwo szkoły odprawił ks. Faustyn Jankowski (T.Chr.).

Wzruszające było spotkanie po latach Marysi Nowak z koleżankami współzałożycielkami: Krysią Jaworską, Ewą Woźny, Czesią Zdziarską i Tomkiem Kühn’em oraz z Siostrami Służebniczkam
i. W Mszy św. uczestniczyły dzieci ze Szkoły Polskiej, nauczyciele, rodzice, parafianie.
Podczas Mszy św. kierowniczka - założycielka i obecna kierowniczka szkoły siedziały w jednej ławce, jak dobre znajome, choć poznały się krótko przed uroczystością. Po zakończeniu Mszy św. składane były życzenia-gratulacje Marysi Nowak za tak wspaniałe działanie organizacyjne przed 30 laty, które dało efekty nauczenia wielu grup wiekowych dzieci i młodzieży mowy polskiej i przekazania podczas lekcji polskich tradycji i zaznajomienia z kulturą polską.

Kwiaty otrzymała Marysia od Rady Parafialnej i Kawiarenki przy kościele w Norwood, od kierowniczki szkoły Ani Pietrasik. Wymienione też zostały okolicznościowe upominki a dzieci zaprezentowały swoją znajomość polskiego poprzez odśpiewanie piosenek i deklamację wierszy.
Urozmaiceniem występów dzieci podczas piosenki „Barka”, było spontaniczne tworzenie przez Marysię Nowak, baniek mydlanych, błyszczących w świetle całą gamą tęczy.
Marysia Nowak zarecytowała specjalną na tę okazję, wersję wiersza „Lokomotywa” w ciekawej interpretacji wizualno-słownej. W sali Kawiarenki, wśród kolorowych balonów którymi obdarowała Marysia dzieci, rozlegały się radosne powitania.
Marysia, jako szczególny gość została zaproszona do zwiedzenia Biblioteki Polskiej prowadzonej przez Panie: Zofię Gooch i Elę Kühn.
Następnie w programie uroczystości było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim. Uczciliśmy pamięć Polaków, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny podczas II wojny światowej oraz zginęli zamordowani w Katyniu. Odśpiewaliśmy „Jeszcze Polska nie zginęła...”.


Przekazaliśmy przesłanie, aby dzieci w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II uczyły się historii Polski, patriotyzmu i szacunku do ludzi, którzy polegli w tamtych wojennych czasach.
Zarząd Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu zaprosił nauczycieli Szkoły Polskiej na lunch do Wanderers Club, gdzie zaszczytnymi gośćmi były Marysia Nowak z córką Basią oraz Krysia Jaworska, Ewa Woźny, Czesia Zdziarska i Tomek Kühn
. Prezes Barbara Kukulska w swoim wystąpieniu podkresliła doniosłą rolę założycieli szkoły. Szkoły kształcącej dzieci w duchu polskim.

Marysia otrzymała Dyplom Członka Honorowego Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu wraz z książkami autorstwa B. Kukulskiej „Polskie Jubileusze w Południowej Afryce” i „Śpiewnik”.
Wpis dedykacji od autora: „Książka ‘Polskie Jubileusze w Południowej Afryce’, to tylko cząstka historii Polaków zamieszkałych pod Krzyżem Południa. Nasze życie dnia codziennego dostarcza ciągle niezapisane karty... Drogiej Marysi Nowak składamy podziękowanie za wkład w historię Polonii w RPA.”
Dla szkoły podarowane zostały: książka „Polskie Jubileusze...” i „Śpiewnik”.

Prezes podkreśliła: „to wielka zasługa Marysi, że powstała szkoła, gdyż ona ma charyzmat i ogień wewnętrzny. Tak jak ogień olimpijski jest zapalany i płonie przez lata, tak w nas płonie polskość, którą staramy się przekazać młodemu pokoleniu i nauczyć nasze dzieci i wnuki języka polskiego.”
Marysia Nowak w sposób dowcipny opowiedziała jak poznała swojego przyszłego męża w Anglii i dalsze koleje ich losu, a także jak osiedlili się w Południowej Afryce, gdzie urodziło się ich czworo dzieci.
W roku 1985 z całą rodziną przenieśli się do Australii i tam też Marysia działa w organizacjach polonijnych, harcerstwie i szkole polskiej. Ania Pietrasik, kierowniczka szkoły – najdłuższej kadencji, opowiedziała o swojej pracy z uczniami i pracy zespołu nauczycielskiego. Szkoła Polska im. Jana Pawła II jest szkołą niedzielną.

Zajęcia odbywają się w Bryanston w budynku szkolnym.

Do szkoły uczęszcza obecnie tylko 20 do 30 dzieci. Teraz rodzi się niewiele dzieci, gdyż Polonia starzeje się a młodzi wyjeżdżają. Mimo to jest nadzieja, że szkoła nie przestanie istnieć. Urodziły się bliźniaki i w przyszłości zasilą szkołę!

Podczas lunchu w niekonwecjonalnej atmosferze serdecznych rozmów, poczyniono plany zorganizowania w przyszłym roku wyjazdu grupy młodzieży na obóz do Marysi, do Australii.
Może to kosztowne i śmiałe przedsięwzięcie zainteresuje sponsorów i dojdzie do skutku.
Miła atmosfera, radość dominowało w tym spotkaniu. Śpiewane były polskie piosenki, mówione skecze.
Pod koniec, wszyscy zatańczyli w korowodzie: „Szła dzieweczka do laseczka... znalazłem krainę, znalazłem dziewczynę, znalazłem Marysię, co kocham ją!”
Pożegnaniom nie było końca!

Droga Marysiu,
dziękujemy, że przyjechałaś do Południowej Afryki na Jubileusz 30 lecia Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II, szkoły, której byłaś współzałożycielką. Swoją obecnością uświetniłaś spotkanie w polonijnym gronie i połączyłaś dwa kraje Australię i Południową Afrykę - pomostem przyjaźni
.
___________________________________________________