środa, marca 11, 2009

Australijska jesień i polonijne sprawy...

_______________________________________

Wernisaż polskich artystów w „Alchemy Cafe Restaurant”

W piątek 13 lutego odbył się wernisaż malarstwa Eli Madziar i Marka Kołaczkowskiego w „Alchemy Cafe Restaurant”.
Gości witali artyści, wraz z gościnnym gospodarzem zapraszając już od wejścia do sal „Cafe” udekorowanych pracami artystów. Przy lampce wina miło upłynął czas na wymianie wrażeń i refleksji nad taką formą prezentacji i promocji artystów. Chcąc przybliżyć sylwetki artystów załączam ich krótkie biografie.

Ela Madziar mieszka w Australii od ponad 26 lat. W Sydney ukończyła z zamiłowania malarstwo na Uniwersytecie NSW - Paddington College of Fine Arts. Pracowała jako artysta grafik i dziennikarz w tygodniku polskim „Wiadomości Polskie”
W swoich pracach przedstawia kwintesencję australijskich krajobrazów, podkreślając czerwień wyschniętej ziemi, soczystą zieleń oazy, uroki wodospadów i niebieską barwę oceanu. Stosując prostą formę, w geometrycznych kompozycjach używa czystych kolorów.
Natomiast w swoich szkicach prezentuje swój wlasny świat i filozofię życia.
Prace Eli prezentowane były w Salon des Refuses w S.H. Ervin Gallery, w Parlamencie NSW i na The Roks w ramach Festiwalu Polskiej Kultury i Sztuki “Polart-Art 2003/2004 oraz na wystawach indywidualnych i grupowych.
Prace Eli znajdują sie w prywatnych zbiorach w Polsce i Australii.

Marek Kołaczkowski mieszka w Australii od ponad 28 lat. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie – wydział Grafiki w Katowicach. Nauczyciel rysunku i projektowania graficznego dzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem ze studentami, jednocześnie pracując jako artysta grafik i ilustrator. Swoje zamiłowanie do pisarstwa prezentuje w krótkich esejach publikowanych w polskich pismach w Autralii, a wydanych w edycji książkowej w Polsce.
Obrazy Marka to zderzenie światla z barwą cieni nawiązujące do kosmicznych lotów i galaktycznych przestworzy. Dominuje barwa niebieska choć wprowadza czerwień z żółcią w obrazach przypominających bardziej kształty podwodnych roślin.
Będąc członkiem ''Laboratorium Technik Prezentacyjnych'' uczestniczył dwukrotnie w Międzynarodowym Bienale Grafiki w Krakowie, oraz w Międzynarodowych Spotkaniach Sztuki w Warszawie, Barcelonie i Wenecji.

W Sydney w Leonardo Gallery, w Parlamencie NSW i na The Roks w
ramach Festiwalu Polskiej Kultury i Sztuki "Polart-Art
2003/2004 oraz Polscy Artyści Nowej Południowej Walii - Sydney 2007 . Prace Marka znajdują sie w prywatnych zbiorach w Polsce, w Niemczech, Anglii, Kanadzie i Australii.

Mam nadzieję, że ten króciutki szkic biograficzny artystów zachęci czytelników do odwiedzenia „Alchemy Cafe Restaurant” mieszczącej się
przy 572 Crown Street w Surry Hills na co artyści i gospodarz serdecznie zapraszają.

Wspaniałości polskiej jak i australijskiej kuchni nie zawiodą najbardziej wytrawnych smakoszy, a prezentowane prace artystów stwarzają niepowtarzalną atmosferę i podkreślają urok tego miejsca.
W zaciszu podwórza przy dobrym jadle lub mocnej kawie można pokontemplować chwilę nad pięknem ukrytym w sztuce.

Elżbieta Cesarski
(Tekst i zdjecia)

_______________________________________