czwartek, kwietnia 12, 2012

Jak sydnejska Polonia uczciła drugą rocznicę zamachu nad Smoleńskiem

______________________________________


We wtorek 10 kwietnia 2012r. Polonia sydnejska oddała hołd wszystkim poległym w zamachu nad Smolenskiem.

Uroczystosc odbyla sie, jak rok temu,podczas odsloniecia i poswiecenia Pomnika upamietniajacego Ofiary zamachu, na terenie Kosciola pw.Matki Boskiej Czestochowskiej w Marayong.
O godz.19.00 rozpoczela sie Msza Swieta, ktora koncelebrowalo szesciu ksiezy z Rektorem ks.dr Antonim Dudkiem. W swej homilii ks. Dudek nawiazal do Dziejow Apostolskich, gdzie wzywa sie spoleczenstwo do porzucenia zycia w klamstwie i grzechu po zdradzie, jaka dokonala sie, kiedy lud pozwolil na ukrzyzowanie Chrystusa w zamian za uwolnienie Barabasza. Byly to mocne i porazajace slowa, ktore jak zwykle z niesamowitą pasja, przekazal nam nasz Kaplan.
Po Eucharystii, kiedy przyszedl moment zadumy i modlitwy po przyjeciu Ciala Chrystusa, nasza wspaniala kolezanka Ela Stepien zadeklamowala piekny wiersz pt."Krzyz i Prawda", wlasnego autorstwa.
Nastepnie, Prezes Stowarzyszenia "Nasza Polonia" kol.Adam Gajkowski wreczyl kilkunastu osobom miniatury "Krzyza Golgoty" za udzial w pracach zwiazanych z odslonieciem pomnika w Sydney - ku czci zamordowanych Pielgrzymow w Smolensku w dniu 10 kwietnia 2010 r.
Na zakonczenie Mszy Swietej, ks dr Antoni Dudek odczytal list jaki otrzymal z Kancelarii Sejmu od Pana Posla Adama Kwiatkowskiego, ktory z uznaniem i wdziecznoscią wyraza sie o Uroczystosciach Smolenskich zorganizowanych przez Polonie Sydnejska w dniu 10 kwietnia 2012 r.
List ten byl bardzo sympatyczną niespodzianka dla wszystkich zebranych a szczegolnie dla nas, organizatorow uroczystosci, poniewaz ks.dr Antoni trzymal tę wiadomosc do konca w tajemnicy!!!
Nastepnie, spiewajac piesn "Boze cos Polske...", przeszlismy ze światyni na zewnatrz, gdzie na skwerku przed Kosciolem, stoi Kamien z Tablica upamietniająca Pierwszą Rocznice Tragedii Narodowej w Smolensku, ktory odslonilismy i poswiecilismy dokladnie rok temu.
Jako organizator Obchodow Drugiej Rocznicy Tragedii w Smolensku, mialem zaszczyt przywitac wszystkich, ktorzy przybyli by razem oddac hold Tym, ktorzy zgineli podczas Pielgrzymki do Katynskich Mogil.
Poprosilem o zlozenie wiencow, wiazanek, kwiatow i zniczy przez czlonkow organizacji kombatanckich (SPK, AK, ZPWP, Stow.Nasza Polonia), Harcerstwo, Duchowienstwo i osoby prywatne.
Nastepnie poprosilem o zabranie glosu Konsula Generalnego RP w Sydney, Daniela Gromanna. Po nim zabrali glos Przewodniczacy Zwiazku Polskich Wiezniow Politycznych, kol.Hubert Blaszczyk oraz Przewodniczacy Stowarzyszenia Nasza Polonia, kol.Adam Gajkowski. Nastepnie kaplani odmowili modlitwe, po ktorej wszyscy odspiewalismy Hymn Panstwowy "Jeszcze Polska nie zginela".
Obiecalismy sobie, ze spotkamy sie ponownie za rok z nadzieją, ze sprawa sledztwa smolenskiego, prowadzona przez Zespol Parlamentarny pod Przewodnictwem Posla Antoniego Macierewicza, bedzie zakonczona i cala Prawda o Zamachu i Zdradzie Smolenskiej na Najwyzszych Dostojnikach Panstwa Polskiego i calego Narodu doczeka sie sprawiedliwego procesu, a winni zostaną ukarani. Po tym oswiadczeniu, przybyli na tę uroczystośc rozeszli sie w zadumie do domow.
Vitek Skonieczny


_______________________________________

A oto tekst przemówienia, jakie w imieniu Stowarzyszenia Nasza Polonia jej prezes 
Adam Gajkowski wygłosił w drugą rocznice Zbrodni Smoleńskiej pod pomnikiem w Marayong. 

„Szczęść Boże. Witam państwa w kwietniowy wieczór tu w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej przed pomnikiem upamiętniającym Ofiary zbrodni popełnionej dwa lata temu pod Smoleńskiem. Witam państwa słowami poety:

Pod rozbitymi szczątkami kadłuba
Ich zwęglone ciała
Pozostawiły ślady
Których nie zatrze
Ręka Kaina. Dziś kiedy coraz więcej dowodów w postaci konkretnych ekspertyz przebija się przez medialną i rządową dezinformację musimy głośno wołać, że jest to zbrodnia. Nie wiemy jeszcze tylko, kto jest bezpośrednim sprawcą tego zamachu. Wciąż musimy domniemać czy kryją się za nim służby moskiewskie, czy też rozwiązane wojskowe służby informacyjne, a Moskwa tylko zacierała ślady i kreowała fałszywe doniesienia medialne?
Dziś stanowczo musimy domagać się od Rosji zwrotu wraku i czarnych skrzynek. Wrak tupolewa wciąż pozostaje bardzo ważnym dowodem, mimo zniszczeń jakich celowo dokonali Rosjanie. Dowodem mogącym być kluczem, czego są pewni polscy naukowcy, do udowodnienia zamachu.
Jeszcze rok temu, kiedy odsłanialiśmy ten pomnik tu w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong nie mówiliśmy głośno o zbrodni, choć w sercach naszych byliśmy przekonani, że jest to taki sam mord jakiego dopuścili się sowieci w Katyniu w 1940 roku. Dziś po opracowaniach polskich naukowców zarówno mieszkających w Polsce jak i poza nią dr. Nowaczyka, Bieniendy, Dakowskiego, Czachora czy Szuladzińskiego mamy niezbędne przesłanki, by z całą świadomością mówić przynajmniej o domiemaniu zbrodni.
Wzywamy stąd, sprzed pomnika w Marayong, by wrak Tupolewa PL101 wrócił do Polski, żądamy też zwrotu czarnych skrzynek. Stajemy przed pomnikiem upamiętniającym Pielgrzymów z Polski, którym nie dane było dotrzeć do Grobów Katyńskich, by modlić się za ich dusze, by im powiedzieć, że nie zapomnimy, że zawsze będziemy walczyć by prawda o ich śmierci zatriumfowała.
Dwa lata temu pod Smoleńskiem straciliśmy Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię Kaczyńską, ostatniego prezydenta na uchodźstwie pana Ryszarda Kaczorowskiego, Matkę Solidarności panią Anię Walentynowicz, generałów Wojska Polskiego, Księży i wielu przyjaciół z pierwszej Solidarności. Cześć ich pamięci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.”Tegoroczne uroczystości w Polsce zgromadziły nie 9 tys osób - jak podały Wydarzenia Polsatu, tylko w ciągu całego dnia około 40 tysiecy polskich patriotów, albo nawet więcej - jak podali prawdziwie! uczestnicy manifestacji, na facebooku.

Należy wgrywać te filmy do swoich komputerów, bo z pewnością pod byle pozorem niedługo zostaną zdjęte z YT.
________________________________